Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural NaturalNatural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural NaturalNatural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural NaturalNatural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural Natural
2nd International Film Festival of Shimla

4th International Film Festival of Shimla

​Brought to you by

​Himalayan Velocity
in Association with Dept. of Language, Art & Culture, GoHP

SCREENING SCHEDULE IFFS 2018
Festival Date: 12th, 13th & 14th October 2018
Venue: Gaiety Theatre, The Mall,  Shimla, Himachal Pradesh, India



12 October 2018
MP Hall, Gaiety Theatre, Shimla

 Time

 Project Title Duration (Hrs:Min:Sec) Country Project Type Director
 10:30- 10:38 Due Day 0:07:30  Tehran iran Short Film Midia Kiasat
 10:40- 10:57 Flag 0:17:00 Iran Short Documentary      Mohammad Hadi Esfandiari
 11:00- 12:00  Nagoba Jathara- The Tribal Carnival        1:00:00 Hyderabad, India  
 Documentary      Jennifer Alphonsse
 12:10- 13:21
 Nachi Se Banchi
 1:11:00
 Jharkhand, India Documentary Biju Toppo and Meghnath Bhattacharya   
 13:30- 14:15
 OPEN FORUM- Director's Interaction with Media!
 14:30- 14:55
 Bamhum
 0:25:00
 India Documentary  Ravi.R- Films Division
 15:00- 16:00
 INAUGURAL CEREMONY
 INAUGURAL FILM:  "Kitaab"                  0:23:00                             India                      Short Fiction                 Kamlesh K Mishra

 16:01- 16:29 
 Chilgam 0:27:37 India Short Fiction Saurav Kumar
 16:30- 16:50 
 Marilyn Lights 0:20:00 India Short Fiction Tanmay Singh
 17:00- 18:40 Karim Mohammed 1:39:11  India Feature Film Pawan Kumar Sharma



12 October 2018
Conference Hall, Gaiety Theatre, Shimla

 Time Project Title  Duration (Hrs:Min:Sec)  Country  Project Type Director
 10:30- 11:18 
 New Life        
 0:48:00
 Turkey
 Documentary          
 Veysi Altay
 11:20- 11:45
 look at me for a moment                    0:24:12 Islamic Republic of Iran      Short Fiction Muhammad Gharibi & Reza Sheykhlani 
 11:45- 12:22
 The Guitar 0:36:21 USA Short Michael Boston
 12:25- 12:55
 Veil Done 0:30:00 New Delhi, India Documentary
 Juhi Bhatt
 12:55- 13:15
 Bagheera 0:19:00 Mumbai, India Short Christopher Watson
 13:30- 14:30
 Master Class on Film Making for Registered Students/Delegates by- Ms. Jennifer Alphonsse!
 14:30- 15:57 
 Dile Ch Vasya Koi
 1:26:50 Himachal Pradesh, India  Feature Film Sanjeev Rattan
 16:00- 16:39 Planchette 0:38:54 India Short Sumitro Banerjee
 16:40- 17:04
 The Noise of the Light  0:23:20 
 France Short Valentin Petit
 17:05- 17:35 
 Help Wanted 0:29:54 
 USA Short Mac Estelle  (Michael Madden)
 17:35- 17:45
 Birds of Paradise 0:09:59 India Short Rahul M M
 17:45- 17:52  The Hangman 0:07:00 Netherlands Short Tim Sagl
 17:52- 17:55
 Balance  0:03:00 Islamic Republic of Iran Animation Barzan Rostami
 17:55- 18:00 Mijndert  0:05:00 Netherlands Animation
 Janneke Swinkels & Tim Frijsinger
 18:00- 18:15
 Leprosy 0:14:32
 Islamic Republic of Iran    
 Short Alimohammad Eghbaldar
 18:15- 18:22 Blows With The Wind  0:06:30 Islamic Republic of Iran Animation Hazhir As’adi
 18:22- 18:45
 The Fog 0:23:42 Islamic Republic of Iran Short Ali Shoorvarzi & Hoseyn Mahroughi



13 October 2018
MP Hall, Gaiety Theatre, Shimla

 Time Project Title Duration (Hrs:Min:Sec) Country Project Type Director
 10:30- 10:46  I am Shrestha                                    0:16:00 Himachal Pradesh, India                 Short                     Rajendra Rajan                            
 10:50- 11:15 
 Harshit  0:24:52 India Short Dhruva Harsh
 11:20- 13:21 Nawal The Jewel  2:01:00  Kerala, India Feature Film  Renjilal Damodaran
 13:30- 14:30
 OPEN FORUM- Director's Interaction with Media!
 14:30- 16:25 Sinjar 1:55:00
 Kerala, India Feature Film Sandeep Pampally
 16:35- 16:45  Behind The Bars 0:10:00 Himachal Pradesh, India Documentary            Dev Kanya Lotheta
 16:50- 17:42 Women of Varanasi  0:52:00 India Documentary Mamta Singh
 17:45- 18:21 It's Also Love  0:36:00  Japan Short Fiction      Masao  KONNO


13 October 2018
Conference Hall, Gaiety Theatre, Shimla

 Time  Project Title  Duration (Hrs:Min:Sec)  Country  Project Type  Director 
 10:30- 10:41  At This Moment  0:10:02 India Short Reshma Sivakumar 
 10:41- 10:56
 Banoffee Pie 0:14:43 India Short Inderjit Bansel
 11:00- 11:13 Chicken Biryani 2  0:12:23 India Short Lomharsh
 11:15- 12:04 A Ray of Light 0:48:01 India Documentary   Anirban Mitra & Tirtha Dasgupta 
 12:05- 13:17 BURKINABÈ RISING: the art of resistance in Burkina Faso    1:11:32 Burkina Faso   Documentary Ms. Iara Lee
 13:30- 14:30 Master Class on Film Making for Registered Students/ Delegates by- Mr. Rajesh James!
 14:35- 15:48 Sir.K.Balachander  1:13:00 India Documentary Manohar Singh Bisht 
 15:50- 16:16 Chemical 0:26:00 Iran Short Fiction Ashkan Ahmadnejadmasti
 16:20- 16:43 Plucked  0:22:52 India Short Fiction Tejus Yakhob
 16:45- 17:00 Eye Test 0:15:00 India Short Fiction Sudha Padmaja Francis 
 17:00- 17:03 Urban Survey 0:02:40  New Jersey, USA  Animation Film  Lauren Carr
 17:05- 17:11 Icons 0:05:10 USA Animation Film Ronnie Cramer
 17:11- 17:26 It Rains Slowly 0:15:00 
 Iran Short Fiction Saeid Nejati
 17:26- 17:31 Peace Carpet 0:04:06 Iran Animation Film Ziba Arzhang
 17:31- 17:38 All There Is 0:07:00 Netherlands Short Film Jeroen Mourmans
 17:40- 17:45 Medium Rar 0:04:35 USA Animation Luca Cioci
 17:45- 18:03
 Lost & Found
 0:17:54
 Israel Short Film Inbal Maoz Pesenzon
 18:03- 18:15 Forouzan 0:12:00 Iran Short Film Mirabbas Khosravinezhad



14 October 2018
MP Hall, Gaiety Theatre, Shimla

 Time Project Title Duration (Hrs:Min:Sec)   Country Project Type  Director 
 10:30- 11:07 In the Twilight Zone 
 0:36:24 Himachal Pradesh, India 
 Documentary  Mela Ram Sharma 
 11:10- 11:14  Zindagi k Safar Mai  0:03:30  Himachal Pradesh, India  Music Video Ajay Sehgal
 11:15- 12:05  LIVING ON THE EDGE - DEGLAMOURIZING BOLLYWOOD 0:50:00 Mumbai, India Documentary Opender Chahana
 12:06- 12:21 The Opaque 0:15:00
 Singapore Short Film Anish Kunnath
 12:25- 13:22 Ima Sabitri 
 0:57:00 
 Imphal, India  Documentary
 Bobo Khuraijam
 13:30- 14:30 OPEN FORUM- Film Director's Interaction with Media!
 13:30- 13:49 Womeniya 0:18:59 Bihar, India Short Documentary Aakash Arun
 13:55- 14:33  In Thunder Lightning and Rain 0:38:00 Kochi, Kerala, India Documentary Rajesh James
 14:40- 14:55  Gadho  0:15:00 
 Rajasthan, India Short Fiction Film Digant Gautam 
 14:55- 14:59 Kal? 0:03:32 Mumbai, India Short Manuj Walia
 15:00- 15:30  Kullu Dusshera  0:30:00  Delhi, India Documentary  Rajeev Sharma
 15:35- 15:45  Dreams 0:09:39
 Tamil Nadu, India Short Film Athithya Kanagarajan 
 15:47- 16:00 Blindness  0:12:23 Tehran, Iran Short Film Navid Nikkhah Azad
 16:00- 16:10 Muthalidam Nokki (Towards No. 1) 0:09:09 India Short Film Arudra
 16:10- 16:39 Gharat 0:29:00 Himachal Pradesh, India Short Film Happy Sharma
 16:40- 16:48 The Snag 0:08:00 France Short Film Desalos Isabelle
 16:50- 16:53 Laal Chidiye 0:03:00 Kullu, Himachal Pradesh Music Video Vivek Mahajan
 16:55- 16:59 There Was A Country 
 0:03:57  Turkey  Short Film Hebun Polat
 1700 Hrs. Closing Film: : Anahut 

 AWARD CEREMONY
 0:20:00
 Maharashtra, India Short Film Umesh Bagade



14 October 2018
Conference Hall, Gaiety Theatre, Shimla

 Time  Project Title  Duration (Hrs:Min:Sec)  Country Project Type  Director 
 10:30- 10:59  Silent Scream  0:29:00
 Mumbai, India 
 Short Film Prasanna Ponde                       
 11:00- 11:30  Vav- Step wells of Gujarat   0:30:00 Gujarat, India Documentary                        Sanskar Desai
 11:30- 11:45 Sisak  0:15:00 India Short Fiction Faraz Arif Ansari                   
 11:45- 11:54  A gift for a gloomy day  0:08:59        Tehran, Iran Short Film Behzad khodaveisi
 12:00- 13:30 Kabadio - Time goes by slowly, barefoot  1:30:00 Brazil Documentary Daniel Leite
 13:30- 14:30 Master Class on Film Making for Registered Students/Delegates by- Mr. Rajesh James & Ms. Jennifer Alphonsse!
 14:30- 15:45 Khayal 1:15:00 Mumbai, India Documentary Usha Deshpandey
 15:45- 16:00 The People's Festival- Nalwadi Mela 0:15:00 Himachal Pradesh, India       Documentary Piyush Kanga
 16:05- 16:27
 Paradise in Haze
 0:21:30 Srinagar, India Documentary Gul Reyaz
 16:30- 16:43 Prakash 0:12:18 India Short Film Shardul Karandikar
 16:45- 16:48 Save the Bees 0:02:17  Poland  Animation Marta Topolska
 16:48- 16:49  Alien & Alien 
 0:01:00
 Poland  Animation Mariusz Moscick
 16:49- 16:57 Five O'Clock Shadow 0:07:14 USA Short Film Sangeeta Aggarwal
 16:57- 17:07  Shadow Hunter (original: Schaduwjager)  0:10:00 Netherlands Short Film Nicole Fachmann