SCREENING SCHEDULE- IFFS 2016 

1st October 2016

MP HALL



                              NAME OF THE FILM                                                                                                                                                     TIME

1. Outcaste- The House that Carol Dreamt / International/Documentary/English/UK                                                               09:00 AM- 10:07 AM
    Director & Producer: Colin Graham & Laura Graham                                                                                                                    
    Run Time: 01:06:30
    Country of Filming: India
2. Shrouded Paradise/ National/ English/ Kashmir                                                                                                                       10:15 AM- 11:02 AM
    Director: Jalal Ud din Baba
    Run Time: 00:47:00
3. Ram Bharose/State/ Short Fiction / Shimla, Himachal                                                                                                              11:05 AM- 11:12 AM
    Director: Aryan Harnot/ Manwer Rana
    Run Time: 00:07:00
4. Saat Phere (Seven Rounds)/ National/ Music Video/ State Institute of Film & Television Rohtak, Haryana                       11:15 AM- 11:22 AM
    Director: Amit Kumar                                                                                                                                                        
    Run Time: 00:07:00
5. The Dry Rains/ National/ Music Video/ State Institute of Film & Television Rohtak, Haryana                                              11:22 AM- 11:29 AM
     Director: Amit Kumar                                                                                                                                                       
     Run Time: 00:06:54
6. Chal Jhutha/National/ Short Fiction/ Hindi/State Institute of Film & Television, Rohtak, Haryana                                      11:35 AM- 12:02 PM
    Director: Dheeraj Kumar                                              
    Run Time: 00:26:41                                                                                                                                                   
7. Meera / State/Hindi/ Short Film/Mandi, Himachal                                                                                                                      12:10 PM- 12:29 PM
    Director: Satyendra Rana & Diksha Jain
    Run Time: 00:18:58
8. Timeline/ International/ Short Fiction/ Persian/ Iran                                                                                                                  12:35 PM-12:45 PM
    Director: Vahid Peimander
    Run Time: 00:09:30

Documentary Film Screening & Interaction with the Filmmaker in Focus “MIKE PANDEY”                                                     12:45 PM- 02:00 PM
Interactions of all the Directors with RJ Shalini- 95 Big FM                                                                                                        01:30 PM- 02:30 PM    

                                                                                                                                                                             
BREAK


9. Nisheedhi (The Dark)/ National/Short Film/Telugu/Hyderabad                                                                                                  2:30 PM – 2:44 PM
      Director: KVR Mahendra
      Run Time: 00:14:00
10. Slightly Mad/National/ Telugu & English/Hyderabad                                                                                                                2:50 PM – 3:06 PM
      Director: Nagaraju Rachakonda              
      Run Time: 00:15:52
11. Chandniya Raatan Da Nazaara/ State/ Music Video/ Solan Himachal                                                                                   03:15 PM- 03:21 PM
      Director: Surinder M. Talwar & Ajay Vikrant
      Run Time: 00:05:58
12. Cut/ International/ Short Fiction/ Jordan, Bahrain                                                                                                                 03:26 PM- 03:30 PM
      Director: Ahmed Al Shaikh
      Run Time: 00:04:00

Inaugural Ceremony: 3:30 PM- 4:00 PM

13. Inaugural Film- “Hunt”/National/Documentary/Hindi, English/Ranchi, Jharkhand                                                             04:00 PM- 04:29 PM
      Director: Biju Toppo                                                                                                      
      Run Time: 00:28:03
14. Mane De Phere/ State/ Feature Film/Hindi/ Dharamshala, Himachal                                                                                     04:40 PM -05:53 PM
      Director:  Sanjeev Rattan
      Run Time: 01:13:00
15. Infinite Space/ State/ Short Fiction/ Bhoti/ Shimla, Himachal                                                                                                06:00 PM- 06:25 PM
      Director: Sidharth Chauhan
      Run Time: 00:24:58
16. A beast Called Beauty/National/Documentary/ English/ FTII Pune, Maharashtra                                                                06:30 PM- 06:42 PM
      Director: Akanksha Chitkara                                                                                        
      Run Time: 00:12:00
17. Unfriend/ National/ Short Fiction/ Malayalam/ Calicut, Kerala                                                                                               06:45 PM- 07:01 PM
      Director: Lijin Jose                                                                                                           
      Run Time: 00:15:52
18. The Poster/International/Short Film/ Bengali/ Dhaka-Bangladesh                                                                                         07:05 PM-07:21 PM
      Director: Ahsif Khan
      Run Time: 00:15:32
19. Peccant Pie and R2/Non-Competitive/HPU                                                                                                                              07:25 PM- 07:35 PM       Director: Vikas Dogra
      Run Time: 00:10:00


OLD THEATRE HALL

20. The Shepherdess of the Glaciers/ National/ Documentary/ Ladakh, J& K                                                                           09:00 AM- 10:15 AM
      Director: Stanzin Dorjai Gya & Christiane Mordelet
      Run Time: 01:14:13
21. Oomai/National/ Documentary/ Tamil/Chennai                                                                                                                        10:15 AM- 10:29 AM
      Director: Sandeep Lakhan
      Run Time: 00:13:05
22. Magh Mela/ Non Comp/ Documentary/Allahabad, Uttar Pradesh                                                                                          10:30 AM- 10:48 AM
      Director: Ankit Sharma
      Run Time: 00:17:46
23. Psycho/ State/ Short Film/ Shimla, Himachal                                                                                                                           10:50 AM- 10:55 AM
      Director: Akshay Chandel
      Run Time: 00:04:47
24. Gau Gatha/State/Documentary/ Hindi/Shimla, Himachal                                                                                                        11:00 AM- 11:07 AM
      Director: Owais Khan
      Run Time: 00:06:04
25. Ice Breaker/ State/ Short Film/ Hindi/Shimla/ Himachal                                                                                                           11:10 AM- 11:20 AM
      Director: Lalit Thakur
      Run Time: 00:09:50
26. Beti Bachao Beti Padao / State/Short Film/Hindi/Solan, Himachal                                                                                        11:25 AM- 11:43 AM
      Director: Dinesh Chand Sharma
      Run Time: 00:17:36
27. Kannu/National/Short Film/Malayalam/Kochi, Kerala                                                                                                             11:45 AM- 12:02 PM
      Director: Romeo P.S.
      Run Time: 00:16:53
28. Hum Bhi Agar Bachche Hote (Wish! We Were Kids)/Feature Film/State/ Hindi/Himachal                                                   12:05 PM- 01:41 PM
      Director: Monish Kaushal
      Run Time: 01:35:06                                                                                                          


BREAK


29. Mr. New York/ International/ Documentary/ English/ Canada, USA                                                                                       02:30 PM- 02:38 PM
      Director: Mathew Moroz & Vipul Monga
      Run Time: 00:07:03
30. The Ravans/ International/Short Film/English/Australia                                                                                                        02:40 PM- 03:04 PM
      Director: Jennifer Perrott
      Run Time: 00:23:07
31. Syahi/National/Hindi/ Short Fiction/ Mumbai, Maharashtra                                                                                                   03:05 PM- 03:35 PM
      Director: Varun Tandon
      Creative Producer: Anubhav Syal
      Run Time: 00:29:30
32. Fracture/International/Short Film/Japanese/ Japan, France                                                                                                  03:40 PM- 03:54 PM
      Director: Anton Bialas
      Producer: Olivier Muller
      Run Time: 00:13:40
33. Paragliding World Cup/ State/Documentary/Doordarshan-Shimla, Himachal                                                                      04:00 PM- 04:23 PM
      Director: Ayub Khan
      Run Time: 00:22:27
34. Pezhvak/ International/Short Fiction/ Persian/Iran                                                                                                                04:30 PM- 04:40 PM 
      Director: Abbas Khademalrasoul (SAM)
      Run Time: 00:10:00
35. Chaukat “A Frame” / National/ Short Fiction/ Marathi/Mumbai                                                                                             04:45 PM- 04:58 PM
      Director-Writer:  Umesh Mohan Bagade
      Background-Sound Design: Saurabh Prabhudesai
      Run Time: 00:12:22
36. The Warm Breathe of Life/ International/ Feature Film/ Russian/ Minsk, Belarus                                                           05:00 PM- 06:06 PM
      Director: Ivan Masliukou
      Run Time: 01:05:31                                                                                                          
      Country of Filming: Belarus & India;  Film Language: Russian
     


AMPHITHEATRE

37. Kisufim/ International/ Short Fiction/ Hebrew /Israel                                                                                                           03:00 PM- 03:08 PM
      Director: Ohad Domb
      Run Time: 00:07:30
38. Euphoria/ National/Animation/ Palakkad, Kerala                                                                                                                  03:10 PM- 03:25 PM
      Director: Abijith Krishnan
      Run Time: 00:14:24
39. My Share/ International/ Short Fiction/ Persian/Iran                                                                                                             03:25 PM- 03:44 PM
      Director: Fariba  Abazari
      Run Time: 00:18:38
40. Room No. 4/ International/ Short Fiction/ Persian/Iran                                                                                                         03:45 PM- 04:00 PM
      Director: Pouya Aghelizadeh
      Run Time: 00:14:41
41. Bhagyale Bachekaharu -Nepal Earthquake Heroes, Survivors and Miracles/ International/ Documentary/ English/Nepal
      Director: Ganesh Panday                                                                                                                                                            04:05 PM- 04:51 PM
      Run Time: 00:46:00
42. September Sketch Book/ International/ Animation/ English/ USA                                                                                        05:00 PM- 05:08 PM
      Director: Ronnie Cramer
      Run Time: 00:07:44
43. Shahrzad/ International/ Music Video/ Persian /Iran                                                                                                               05:08 PM- 05:13 PM
      Director: Alireza Rabie Moghadam
      Run Time: 00:04:27
44. Voicing Silence/ International/ Animation/ UK                                                                                                                        05:15 PM- 05:18 PM
      Director: Lucy Lee
      Producer: Abhi Arumbakkam
      Run Time: 00:03:00
45. Agrinoui/International/ Animation/ Modern Greek /Cyprus                                                                                                   05:20 PM- 05:40 PM
      Director: Alexis Chaviaras
      Run Time: 00:19:40


2nd October 2016

 MP HALL

46. Blue Mountains/ National/ Feature Film/Hindi/New Delhi                                                                                                       09:00 AM- 11:00 AM
      Director: Suman Ganguli
      Producer: Rajesh Kumar Jain
      Run Time: 02:00:00
47. Naked Wheels/National/Documentary/ Malayalam, Tamil/ Kochi, Kerala                                                                               11:05 AM-11:35 AM
      Director: Rajesh James
      Run Time: 00:30:00
48. Brina/ Feature Film/State/ Hindi/Himachal                                                                                                                               11:40 AM- 01:30 PM
      Director:  Pawan Kumar Sharma
      Run Time: 01:49:46

Interactions of all the Directors with RJ Shalini- 95 Big FM                                                                                                        01:30 PM- 02:30 PM

49. The Takeover/ National/ Documentary/Telangana, Hyderabad                                                                                              02:30 PM- 03:00 PM
      Director: Jennifer Alphonses
      Run Time: 0:30:00
50. Aina- The Mirror / International/Short Film/Bengali/Bangladesh                                                                                          03:10 PM- 03:29 PM 
      Director: MD Touqir Islam
      Run Time: 00:18:17
51. Kaanchi/ State/ Music Video/ Shimla Himachal                                                                                                                       03:40 PM- 03:45 PM
      Director: Shashi Thakur & Aaditya (Raavi Band)
      Run Time: 00:05:00
52. Dost/State/ Short Fiction/ Hindi/ Shimla, Himachal                                                                                                                 03:50 PM- 04:10 PM
      Director: Piyush Kanga
      Run Time: 00:19:08
53. Serendipity/Non-Competitive/Shimla Public School/Himachal                                                                                              04:15 PM- 04:22 PM
      Director: Aditi Thakur (Student)
      Run Time: 00:06:30                                                                                                           
54. Shuraat Ghar Se/ Non-Competitive/ Solan                                                                                                                               04:25 PM- 04:27 PM
      Director: Susheel Mehta
      Run Time: 00:02:00

Award Ceremony- 4:30 PM- 6:00 PM


OLD THEATRE HALL


55. Tulasi Apa/ National/Feature Film/Odia/Bhubaneswar, Odisha                                                                                             09:00 AM- 11:05 AM
      Director: Amiya Patnaik
      Producer: Anupam Patnaik
      Run Time: 02:00:56
56. Name.Place.Animal.Thing/ National/ Kannada & Hindi/Documentary/Trivandrum, Kerala                                                  11:05 AM- 11:29 AM
     Director: Nithin R
     Run Time: 00:23:00                                                                                                          
57. A Million Things/ National/ Short Fiction/ Malayalam/ Ernakulum, Kerala                                                                           11:30 AM- 11:39 AM
      Director: Viyaan Vishnu
      Run Time: 00:08:29
58. Paywat (The Road Less Travelled)/National/Short Film/Marathi/Pune, Maharashtra                                                          11:45 AM- 12:00 PM
      Director: Mithunchandra Chaudhari
      Producer: Nayana Dolas                                                                                                                
      Run Time: 00:14:45
59. Mystic Shore/ International/ Short Fiction/ English & Malayalam/ Abu Dhabi, United Arab Emirates (UAE)                    12:05 PM- 12:13 PM
      Director: Subin Mathew George                                                                                          
      Run Time: 00:07:39
      Film Language: English & Malayalam
60. Harbele Pyarua/ Music Video/ Non-Competitive/HPU Shimla                                                                                                 12:15 PM- 12:19 PM
      Director: Umesh Singh Makta
      Run Time: 00:03:30

BREAK


61. Ek Aur Maut/ State/Short Film/Hindi/Doordarshan Shimla, Himachal                                                                                  01:45 PM – 02:12 PM
      Director: Puneet Sehgal
      Run Time: 00:26:21
62. Bollywood Diaries/ National/Feature Film/ Hindi/ Mumbai                                                                                                     02:20 PM- 04:23 PM
      Director:  KD Satyam Karri
      Run Time: 02:02:56

2nd International Film Festival of Shimla

3rd International Film Festival of Shimla

​Brought to you by

​Himalayan Velocity
in Association with Dept. of Language, Art & Culture, GoHP